Bir zamanlar devlet tarafından yapılan motorlu taşıtların muayene işlemleri, uzun bir zamandan beri özel şirketler tarafından yapılıyor.

Araç muayene süresi otomobil, otobüs, kamyon, kamyonet, traktör ve bu benzeri araçlarda farklı farklı zaman alıyor, otomobillerde bu süre ortalama 15 dakika diyebiliyorum.

Araç muayene istasyonları ne yazıkki 15 dakika gibi kısa süreli otomobil muayenesi için 1.500 TL civarı muayene ücreti alıyor (her yılda artarak değişiyor) ayrıca araç muayene istasyonlarına giden araç sahipleri, kışın soğuğundan, yazın sıcağından korunmak için insanca muamele görüp rahat rahat dinlenerek, çayını kahvesi İçerek, sırasını bekleyeceği bir ortamdan da mahrum bulunuyorlar.

Çoğu zaman ayakta korunaksız, ikramsız, mecbursun bize gelmeye dercesine soğukta sıcakta sırasını beklemek zorunda kalıyorlar. Daha ilerisi araç muayene ücretleri ve istasyonlardaki ilgisizlik ortamı araç sahiplerinin canını sıkıyor, cebini yakıyor.

Bir çok araç sahibi ya bilmediği ya da medeni cesareti olmadığı için araç muayene ücretleri ve istasyonlarındaki ilgisizlik ve bakımsızlığı ve bunlarla ilgili şikayetlerini dile getirmiyor. Ama burnundan soluyarak hayıflanıyor ve diyor ki! ey yetkililer ey ulaştırma bakanlığı, araç muayene istasyonlarını insana yaraşır şekilde donatın, Vatandaşı rahat ettirin, üstelik 15 dakkalık muayene için 1.500 TL ücret neyin nesi bunuda indirin. 1.000 TL alırsanız sanki kardan zarar mı edersiniz, devlet hizmetinde tüccarlık  değil hizmet esastır, tamam devlet zarar etmesin ama kazanca doymayan tüccar da olmasın benden söylemesi .Ulaştırma bakanlığımız ve yetkililerin  bilgisine ilgisine inşallah.

https://www.facebook.com/ahmettas.mazlumder/